آموزش وردپرس
Maziar

معرفی کتاب متفکران اجتماعی معاصر/ مازیار جفرودی

در جستجوی جای آدمی در جهان

درباره ی “کتاب متفکران اجتماعی معاصر” نوشته ی دکتر مازیار جفرودی

معرفی از: زهرا دشتی

نشر مرکز، چاپ اول، اسفند 1392

“کتاب متفکران اجتماعی معاصر” نوشته ی دکتر مازیار جفرودی که توسط انتشارات مرکز وارد بازار کتاب شده، حاصل سالها تدریس و مواجهه ی مستقیم و بحث و پژوهش های کلاسی و رو در روی این استاد دانشگاه با دانشجویان  بوده است. مازیار جفرودی که خود سالها در دانشگاه های انگلستان و آلمان به عنوان دانشجو و استاد مشغول به کار و پژوهش علمی بوده است در این کتاب به شیوه ای متفاوت به اندیشه ها ی  8 متفکر تاثیر گذار بر علوم اجتماعی پرداخته است.

این کتاب در بخش های جداگانه به اندیشه های نیچه، وبر، زیمل، مانهایم،الیاس، بنیامین، فوکو و بوردیو می پردازد. خط سلک تمامی این متفکران « جستجویی است که همه ی آنها جهت یافتن جای خود و آدمی در جهانی مبذول داشته اند،که در فرآیند مدرنیته دستخوش تزلزلی عمیق شده است».

چیزی که این کتاب را از کتاب های مشابه متمایز می سازد نگاه  متفاوت نویسنده و شیوه ی نوینی است  که او برای بیان افکار این اندیشمندان در پیش گرفته. همانطور که بهزاد برکت در پیشگفتار کتاب می آورد«نویسنده ی متن نخواسته است روایت متعارفی از حوزه ی مورد بحث ارائه کند و این خواست تعین این معضل است که روایت های متعارف که به کثرت یافت می شوند دیگر چاره ساز نیستند.». اصرار نداشتن نویسنده بر گفتن همه چیز درباره ی هر اندیشمند و علاقه نداشتن به بسته بندی کردن اندیشه ی این متفکران،این کتاب را به متنی بدل کرده است  که خواننده در همان صفحات نخست متوجه می شود که با خوانشی قالبی و مرسوم از این متفکران مواجه نیست.

حجم کم و دید مشاهده گرایانه ی کتاب این فرصت را به خواننده می دهد که پس از خواندن کتاب به جای داشتن حجم زیادی از اطلاعاتِ انباشته و دانسته های فشرده و طبقه بندی شده با ذهنی سبکبال و مشتاق برای یافتن پرسشهایی که کتاب حتی در عنوان های هربخش در خود نهفته دارد به مطالعه ی عمیق و روی آوردن به منابع اصلی ترغیب شود.شیوه ی روایت کتاب و نحوه ی پیشبرد مطالب در این کتاب به گونه ای است که شاید برای اولین بار و به نحوی نادر به جای مهم برشمردن و تاکید بر همه دان کردن مخاطب، روحیه ی پژوهش و پرسشگری را در خواننده بر می انگیزاند و از این رو این کتاب می تواند هم به عنوان یک کتاب دانشگاهی و هم به عنوان کتابی  جذاب برای کسانی که جامعه شناسی را به عنوان علاقه ای شخصی دنبال می کنند مورد توجه قرار گیرد. نثر روان و پرهیز از پیچیده گویی از نقاط قوت دیگر این کتاب است.

.

همچنین ببینید

nik

فلسفه، زهدان اندیشه های جامعه شناسی/ گفتگو با عبدالحسین نیک‌گهر

منیره پنج تنی: عبدالحسین نیک گهر نه نیازی به معرفی دارد و نه این چند …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *