آموزش وردپرس

فرهنگ سیاسی دموکراتیک در میان نسل‌های ایرانی

يعقوب احمدی و آزاد نمکی

چکيده:   اهميت نقش ارزش‏های توده (فرهنگ سياسی) در گذار به مردم سالاری در سال‏های اخير برجستگی خاصی يافته است. اگرچه ديرينه شناسی مفهومی حکايت از تأکيد انديشمندانی مانند ارسطو و افلاطون بر اهميت نقش ارزش‏های شهروندان در سياست دارد، اما در دهه‏های اخير و به طور خاص با مطالعه “فرهنگ مدنی” آلموند و وربا بود که توجهات بيش از پيش به اين سو رهنمون شد. مطالعه حاضر نيز در همان راستا، البته با طرح نظريات و تجربيات نوتر درباره ارزش‏ها انجام پذيرفته است. داده‏های مورد استفاده برای آزمون فرضيه اصلی تحقيق از مجموعه داده‏های پيمايش جهانی ارزش‏ها WVS ، موج پيمايش سال‏های 2005 تا 2008 اخذ شده است.

اين پيمايش در ايران در سال 2007 با 2667 نمونه آماری به انجام رسيده است. در اين مجموعه داده‏ها، استان محل سکونت پاسخگو، در يکی از متغيرهای آن ثبت شده است، لذا امکان مقايسه ميزان ارزش‏های رهايی بخش پاسخگويان به تفکيک استانی و البته قومی مهيا شده است. در اين پژوهش استان‏هايی که تعداد نمونه آنها در مجموعه داده‏ها زير 40 نفر بودند، حذف شدند و استان‏های خراسان جنوبی و شمالی نيز با استان خراسان رضوی ادغام گرديده و در کل با نام استان خراسان در تحليل‏ها آمده‏اند.

يافته‏های اين پژوهش هم در بخش توصيفی و هم در بخش تحليل، مطابق با انتظارات نظری نوشتار، حاکی از برتری نسل جوان در بروز ارزش‏های ابراز وجود و توسعه­ بيشتر فرهنگ دموکراتيک در ميان اين نسل است. جالب آنکه، اين تفاوت در بروز ارزش‏های دموکراتيک تقريباً در همه­ سطوح بازتوليد شده است؛ بدين معنا که علاوه بر سطح ملی، در سطوح فروملی بررسی شده؛ يعنی قومی و استانی و نيز به تفکيک جنسيت، تقريباً نتايج مشابهی به دست آمد؛ هرچند در سطح ملی، تفاوت بسيار آشکارتر و در سطوح فروملی با پيچيدگي‏هايی همراه بود.

متن اصلی گزارش را در این پیوند مطالعه کنید.

همچنین ببینید

B7F48C1A-6F44-4F22-8AED-47DA8B2DFF10

قطع امید از اصلاحات/ شهلا شفیق

اعتراضات و تظاهرات سراسری در ایران، در روز پنجشنبه ٢٨ دسامبر در مشهد آغاز شد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *