آموزش وردپرس
khatne3

ختنه زنان:کابوسی در کودکی، تابویی در زندگی/ رایحه مظفریان

ناقص سازی جنسی زنان در ایران یک تابوست. سازمان­های بهداشتی ایران هیچ توجه و واکنشی به رواج و شیوع این عمل نشان نمی­دهند. مردم هم در این مورد اصلاً صحبت نمی­کنند. ختنه زنان بیشتر بر روی دختران کمتر از 10 سل صورت می­گیرد. در استان­های ایلام و لرستان این عمل درست قبل از ازدواج صورت می­گیرد. در برخی از موارد هم پس از تولد اولین فرزند ختنه بر روی زنان انجام می­شود. در استان هرمزگان ختنه معمولاً دختر بچه­ها را در سن­های پایین ختنه می­کنند. معمولا عمل ختنه در خفا انجام می­گیرد. در بیشتر موارد دختران به همراه مادرانشان برای عمل ختنه برده می­شوند. عمل در ایران نیز بدون استفاده از هیچ نوع داروی بیهوشی و در پایین ترین کیفیات بهداشتی صورت می­گیرد و معمولاً محل خونریزی با خاکستر، داروهای محلی و یا در نهایت بتادین و الکل تمیز می­شود. در بعضی موارد هم برای جلوگیری از خونریزی، دختران مجبور به نشستن در سطل پر از آب یخ می­شوند.
وقتی برای اولین بار سازمان وادی در کردستان عراق تصمیم به مطالعه بر روی ناقص سازی جنسی زنان در این منطقه می­گیرد، این تصور وجود داشت که رواج این عمل تنها مختص به کردستان عراق است. آغاز این فعالیت جرقه­ای بود برای فعالان کرد ایران. به آرامی اطلاعات در این زمینه کامل و روشن شد که علاوه بر کردها برخی مناطق دیگر ایران مانند هرمزگان، ایلام و کرمانشاه نیز درگیر ناقص سازی جنسی زنان هستند. مطالعات دقیقی هنوز بر روی مناطقی مانند خوزستان، سیستان و بلوچستان، خراسان و ترکمن صحرا و سمنان صورت نگرفته است تا وضعیت شیوع یا عدم شیوع این عمل در این مناطق نی مشخص گردد. شواهد نشان می­دهند که در 6 استان ایران، ناقص سازی جنسی زنان هم چنان زنده و پابرجاست: کردستان، آذربایجان غربی، کرمانشاه، ایلام، لرستان و هرمزگان.
معمولاً دلایل انجام عمل ختنه نه تنها در مناطق ایران بلکه در دنیا نیز مشترک است. اغلب مردمان سرزمین­هایی که ختنه در آن­ها رواج دارند بر این تصور هستند که ختنه، زنان را تبدیل به مسلمانی واقعی خواهد کرد و دختران پس از عمل قادر خواهند بود که غذای حلال آماده کنند. همچنین زنان ختنه نشده اجازه ندارند که با شوهرانشان همبستر شوند. برخی از زنان نیز به جنبه مد به این عمل نگاه می­کنند، ان­ها معتقدند که پس از زایمان و مقاربت، تغییرات دستگاه تناسلی باعث بزرگ شدن کلیتوریس می­شود و ختنه مانع از این تغییر اندازه می­شود. بیشتر زنان ایلام و لرستان بر این عقیده هستند. در احادیث نیز ذکر شده است که ختنه صورت زن را زیباتر می­کند پس این عمل جنبه مذهبی نیز پیدا می­کند که امروزه یکی از رایج ترین دلایل ختنه کردن دخترهاست. اما با اهمیت­ترین دلیل ختنه کردن دختران، کم کردن میل جنسی آن­هاست.
 ————————————–

.

همچنین ببینید

0868B607-E414-483F-8D0C-1DBE4A83DFC9

عبور از آستانه تحمل مردم/ سعید مدنی

اعتراضات چند روز اخیر تبعات و تحلیل های مختلفی را در پی داشته است. اینکه …

3 دیدگاه

  1. شهرزاد هاشمی

    سلام …دست .رمریزاد…در باره ختنه زنان در لرستان با به حال

    نشنیده ام من لرستانی هستم .

  2. با عرض سلام میخاستم به محضر خانم مطفریاان عرض کنم که اطلاعات غیر موثق و کذب رو منتشر نکنند مثلا در استان لرستان به هیچ وجه چنین عمل وحشیانه ای روی هیج دخترری انجام نمیشود شاید در گذشته های خیلی دور بندرت مواردی بوده ولی الان در هیج جای لرستان جنین عملی روی هیچ دختری انجام نمیشود

    • دوست عزیز شما با استناد به چه مستنداتی چنین مدعایی دارید؟ بخشی که در مقاله مذکور آمده است مستند به پژوهشی است هرچند محدود ولی مبتنی بر فاکت و واقعیتی است که نمیتوان براحتی و فقط با نگاهی ارزشی آنرا انکار کرد. مایه خوشحالی است اگر شواهد و آمار یا مستنداتی در این خصوص دارید برای نشریه ارسال نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *